Treść strony Aktualności 2022
Spotkanie Sieci Współpracy w Przysieku
4 listopada 2022r. w Przysieku odbyło się spotkanie Sieci współpracy nauczycieli, którzy realizują zajęcia w projekcie „Niebo nad Astrobazami…” oraz odbyły się warsztaty astronomiczne.
Nauczyciele wysłuchali trzech wykładów: dr hab. prof. UMK Macieja Mikołajewskiego „O kosmicznym teleskopie Jamesa Webba”, prof. dr hab. Andrzeja Kusa „Monitorowanie radiowej aktywności Słońca-dla każdego” oraz redaktora Piotra Majewskiego „Szał niebieskich ciał 2023”.
Ponadto podczas spotkania zostały omówione sprawy bieżące związane z realizacją projektu „Niebo nad Astrobazami…”, nauczyciele wymienili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, rozmawialiśmy o obchodach „roku kopernikańskiego” oraz o bliższej i dalszej współpracy.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć w galerii.
Zaćmienie Słońca w Gostycynie
Dnia 25 października przeprowadzono obserwację zaćmienia Słońca w Szkole Podstawowej w Gostycynie.
Uczestniczyły klasy I-VIII, czyli około 200 osób. Obserwacja udana dużo wrażeń i pytań dotyczących zjawiska. Podczas obserwacji zostały wykorzystane teleskopy z filtrami i okulary do obserwacji Słońca. Zjawisko zaćmienia obserwowano na boisku szkolnym pod opieką pana Marka Świtały i pani Małgorzaty Gumiennej.
Zaćmienie Słońca ze Złąwsią Wielką
Uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej ze Złejwsi Wielkiej prowadzili otwarte obserwacje zaćmienia Słońca przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Liczna grupa ze szkoły wraz z nauczycielami towarzyszyli mieszkańcom Torunia w obserwacji zaćmienia Słońca. Wraz z grupą ze Złejwsi Wielkiej obserwacje prowadziło Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. I choć trochę popadał deszcz, to przez kilkanaście minut pogoda była łaskawa i udało się zaobserwować zjawisko.
Zjawisko rozpoczęło się około godziny 11.14 i trwało aż do godziny 13.33. Z kolei fazę maksymalną - czyli moment, w którym Księżyc przesłonił największą część tarczy Słońca - osiągnięto o godzinie 12.23.
Zaćmienie Słońca w Jabłonowie Pomorskim
Uczniowie wraz z nauczycielami z Liceum Ogólnokształcącego w Jabłonowie Pomorskim obserwowali zaćmienie Słońca korzystając z teleskopów i aparatów znajdujących się w Astrobazie.
Liczna grupa ze szkoły wraz z nauczycielami obserwowali zjawisko w Astrobazie znajdującej się na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jabłonowie Pomorskim.
Zjawisko rozpoczęło się około godziny 11.14 i trwało aż do godziny 13.33. Z kolei fazę maksymalną - czyli moment, w którym Księżyc przesłonił największą część tarczy Słońca - osiągnięto o godzinie 12.23.
Zaćmienie Słońca z Inowrocławiem
Koordynator Astrobazy z Inowrocławia – Eugeniusz Mikołajczak – przybył wraz z grupą uczniów z I LO w Inowrocławiu obserwować zaćmienie Słońca na Woli Zamkowej 12A.
Z inowrocławską grupą można było obserwować zaćmienie Słońca na tarasie widokowym znajdującym się na Woli Zamkowej 12A. Pomimo deszczu i chmur Słońce na chwilę wyjrzało ale zostało zasłonięte przez Księżyc, na co wszyscy z niecierpliwością czekali.
Zjawisko rozpoczęło się około godziny 11.14 i trwało aż do godziny 13.33. Z kolei fazę maksymalną - czyli moment, w którym Księżyc przesłonił największą część tarczy Słońca - osiągnięto o godzinie 12.23.
Zaćmienie Słońca w Dobrzyniu nad Wisłą
W Dobrzyniu nad Wisłą uczniowie obserwowali zaćmienie Słońca przez zrobione przez siebie specjalne okulary. W Dobrzyniu pogoda dopisała i można było oglądać całe zaćmienie przez teleskopy.
Zjawisko rozpoczęło się około godziny 11.14 i trwało aż do godziny 13.33. Z kolei fazę maksymalną - czyli moment, w którym Księżyc przesłonił największą część tarczy Słońca - osiągnięto o godzinie 12.23.
Koordynatorem Astrobazy jest Łukasz Kołodziejski, który organizuje w Astrobazie wiele astronomicznych spotkań i uwiecznia je wszystkie na fotografiach.
Aktywne jądro kometarne w Dobrzyniu nad Wisłą
Podczas zajęć z astrofotografii, realizowanych w ramach projektu „Niebo nad Astrobazami…” w Szkole Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą uczniowie zgłębiali wiedzę na temat kosmosu. „Nasze ostatnie zajęcia w Astrobazie to opowieści i kometach. Powiedzieliśmy sobie czym się różnią od innych skał z kosmosu, skąd do nas przylatują i dlaczego na niebie wyglądają tak pięknie. By lepiej zrozumieć istotę tych małych ciał niebieskich posłużyliśmy się modelem – ale nie byle jakim, zbudowaliśmy własne aktywne jądro kometarne składem i właściwościami przypominającą te, znajdujące się w kosmosie” – mówi nauczyciel Łukasz Kołodziejski.
Pracę i jej efekty można zobaczyć w załączonej galerii.
Ostatni rok zajęć
Celem głównym projektu jest zbudowanie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym i stworzenie innowacyjnych metod pracy z uczniami szkół zlokalizowanych wokół sieci Astrobaz. Jest to rozwiązanie, w którym główne miejsce zajmą dodatkowe zajęcia dla uczniów w szkołach.
Mamy nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje planów i zajęcia będą realizowane zgodnie z bieżącymi harmonogramami szkół.
Wszystkim szkołom życzymy powodzenia oraz osiągnięcia wskaźników projektu i celu.
Spotkanie „sieci współpracy”
W dniach 26-27.05.2022r. w Dobrzyniu nad Wisłą w ramach projektu „Niebo nad Astrobazami-rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów” odbyło się spotkanie sieci współpracy - międzyszkolnego zespołu nauczycieli, którzy współpracują ze sobą w ramach wymiany doświadczeń związanych z funkcjonowaniem Astrobaz.
Spotkanie poprowadził ekspert zewnętrzny - Mateusz Kalisz - miłośnik i popularyzator astronomii, twórca kanału AstroLife na platformie YouTube. Autor ponad 300 filmów i transmisji na żywo oraz kilku tysięcy wpisów na Facebooku poruszających zagadnienia teoretyczne i praktyczne z zakresu astrofizyki i astronomii. Oprócz działalności Internetowej prowadzi również prelekcje, szkolenia oraz obserwacje nieba w całej Polsce. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią przyrody.
Koordynatorem sieci współpracy jest nauczyciel matematyki, który w projekcie prowadzi zajęcia „matematyczne metody w informatyce i astronomii”- Łukasz Kołodziejski. Spotkanie koordynatorów Astrobaz, czyli osób pełniących funkcje nadzorcze nad Astrobazami było nam bardzo wszystkim potrzebne. Goszcząc wszystkich w Dobrzyniu nad Wisłą mogłem pokazać w jaki sposób rozwinęła się infrastruktura Astrobazy u mnie w mieście. Ciekawe jest to, że każda Astrobaza ma inne potrzeby, możliwości finansowe i pomysł na rozwój. Wymiana doświadczeń, jak i spotkanie z ekpsertem Mateuszem Kaliszem pozwoliło nam poznać możliwości szczegółowej obserwacji nieba. Niesamowite jest to, że rozwój technologii daje takie możliwości, że planety dosłownie są na „wyciągnięcie ręki”. Sprzęt zakupiony w projekcie „Niebo nad Astrobazami-rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów” był nam wszystkim bardzo przydatny i dzięki niemu możemy jeszcze lepiej szerzyć wiedzę o astronomii w naszych środowiskach lokalnych, zarażając tą piękną nauką następne pokolenia miłośników astronomii.
Następne spotkanie planowane jest na maj 2023r.