Banery

Treść strony Aktualności 2020

Zajęcia w projekcie

Trwają zajęcia w ramach projektu „Niebie nad Astrobazami-rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów” .

W ramach zajęć uczniowie z ośmiu szkół podstawowych i ośmiu szkół licealnych aktywnie uczestniczą w zajęciach z astrofotografii, programowania TiK oraz matematycznych metod w informatyce i astronomii oraz w ramach kół astronomiczno-geograficznych.  Łącznie zajęcia rozpoczęło 665 uczniów, a do prowadzenia zajęć  zostało zaangażowanych 59 nauczycieli.

W ramach zajęć z programowania TiK oraz matematycznych metod w informatyce i astronomii pracownie zostały wyposażone w meble służące do bezpiecznego przechowywania sprzętu komputerowego również zakupionego w ramach projektu. Są to m.in. szafy z podręczną biblioteczką, szafy-wózki do przechowywania laptopów, czy tablice z nakładką magnetyczną z naniesionym układem współrzędnych i siecią kwadratową.

Natomiast pracownie przyrodnicze, w których odbywają się zajęcia w ramach kół astronomiczno-geograficznych zostały wyposażone m.in. w atlasy  nieba, dzięki któremu uczniowie mogą poznać poszczególne gwiazdozbiory, nauczyć się nazw i oznaczeń gwiazd, a także zidentyfikować wiele obiektów, które nie są gwiazdami. Atlasy księżyca zostały zakupione z myślą o początkujących miłośnikach astronomii, gdzie na  dwunastu głównych kartach zamieszczono fotograficzną wizualizację powierzchni Księżyca. Przewodniki astronomii  są z kolei szczegółowymi przewodnikami po nocnym niebie, dzięki którym uczniowie mogą nauczyć się podstaw obserwacji astronomicznych i rozwinąć umiejętności, które pozwolą stać się doświadczonym miłośnikiem astronomii. Uczniowie otrzymali również obrotowe, profesjonalne  mapy nieba, które pomogą poznać niebo początkującym, jak i ułatwią odnajdywanie obiektów bardziej doświadczonym obserwatorom.

Do pracowni, w których prowadzone są zajęcia z astrofotografii zostanie docelowo zakupiony sprzęt  optyczny, w ramach którego znajdą się m.in. teleskopy paraboliczne, słoneczne, optyczne czy zestawy skomputeryzowane do obserwacji i fotografii.

Uczniowie na zajęciach z astrofotografii  uczą się m.in. o tym, czym różni się astrofotografia od fotografii, zdobywają wiedzę o układach optycznych spotykanych w teleskopach, o odszumianiu fotografii nocnego nieba, o rodzajach i budowie aparatów fotograficznych, czy o fotografii krajobrazowej i zasadach fotografii w terenie.

W ramach zajęć TiK i matematycznych metod w informatyce i astronomii uczniowie zapoznają się m.in. z funkcją wykładniczą i jej własnościami, sporządzaniem wykresów funkcji wykładniczych w programie geogebra oraz m.in. zapoznają się z programem Python.

Natomiast w ramach zajęć astronomiczno-geograficznych uczniowie poznają m.in. model atomu Rutheforda-Bohra, poziomy energetyczne atomu wodoru, pracują z mapami topograficznymi, poznają kartograficzne metody prezentacji zjawisk na mapach oraz poznają m.in. ruch obrotowy Ziemi i jego następstwa.  

Uczestnicząca w zajęciach młodzież poznaje astronomię od strony praktycznej, uczy się prowadzić obserwacje nieba i obsługiwać nowoczesny sprzęt astrofotograficzny. Uczniowie rozwijają kompetencje matematyczno-przyrodnicze oraz zdobywają umiejętność uczenia się i pracy w zespole. Zajęcia rozbudzają w uczniach kreatywność i ciekawość poznania otaczającego ich świata.

 • Jabłonowo Pomorskie, matematyczne metody w informatyce i...
 • Brodnica, Szkolne obserwatorium astronomiczne,fot...
 • Jabłonowo Pomorskie,Koło astronomiczno-geograficzne,fot...
 • Zławieś Wielka, koła astronomiczno-geografoczne fot...
 • Golub-Dobrzyń, Astrofotografia, fot. Joanna Wróbel
 • Gostycyn, koło astronomiczno-geograficzne, fot. Małgorzata...
 • Gostycyn,koło astronomiczno-geograficzne, fot. Małgorzata...
 • Inowrocław, astrofotografia, fot. Michał Burzyński
 • Inowrocław, Programowanie TiK, fot. Jerzy Kwiatkowski
 • Kruszwica, koło astronomiczno-geograficzne, fot. Elżbieta...
 • Kruszwica, koło astronomiczno-geograficzne, fot. Marzena...
 • Radziejów, koła astronomiczno-geograficzne, tof. Sławomir...
 • Świecie, Astrofotografia.fot. Grzegorz Stypulski
 • Świecie,matematyczne metody w informatyce i astronomii,...

wstecz

Kontakt

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych

 

BIURO PROJEKTU:
ul. Szosa Bydgoska 52, 87-100 Toruń.
Pok 257, II piętro budynku Arpol

 

Informacji udzielają:

Urszula Musiatowicz

tel. 668 506 972
e-mail: U.Musiatowicz@kujawsko-pomorskie.pl

Sylwia Meller

tel. 797 304 115
e-mail: S.Meller@kujawsko-pomorskie.pl

Departament Edukacji
ul. Szosa Bydgoska 52, 87-100 Toruń

 

Adres wysyłkowy:
Pl. Teatralny 2, 87-100 Toruń

Sekretariat   
tel. 56 621 87 79
e-mail: edukacja@kujawsko-pomorskie.pl


Godziny pracy interesantów
w Urzędzie Marszałkowskim:

Poniedziałek: 8:00-15:00
Wtorek: 8:00-16:30
Środa: 8:00-15:00
Czwartek: 8:00-15:00
Piątek: 8:00-13:30

 

Mapa dojazdu do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu