Treść strony Aktualności 2021
Matematyka kosmosu wręcz żąda istnienia innych form życia
Najmłodsi uczniowie w szkole podstawowej w Rypinie, na zajęciach z kół astronomiczno-geograficznych poznawali Układ Słoneczny. Natomiast w szkole podstawowej w Kruszwicy do klubu miłośników astronomii zostali przyjęci nowi uczniowie-Młode Gwiazdki, za których trzymamy mocno kciuki!
W liceach ogólnokształcących starsi uczniowie poznają wzory, wykresy, układy, równania, twierdzenia, uczą się o sinusach, cosinusach, o pierwiastkach wymiernych wielomianu i innych kosmiczno-matematycznych zagadnieniach.
Za wszystkich uczniów i nauczycieli trzymamy mocno kciuki! Oby zajęcia stacjonarne trwały… i trwały.
Pożegnanie
Dotarła do nas smutna i poruszająca wiadomość. Zmarł Pan Andrzej Podbielski z I Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu.
Zaangażowany w promocje astronomii oraz w budowanie sieci Astrobaz w województwie kujawsko-pomorskim od samego początku powstania idei. Zawsze można było na Niego liczyć.
W projekcie "Niebo nad Astrobazami-rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów" prowadził zajęcia z kół astronomiczno-geograficznych oraz uczestniczył w szkoleniu z eksperymentalnych metod nauczania.
W projekcie pozostanie zapamiętany jako zaangażowany nauczyciel - pasjonat geografii i astronomii.
Obserwacja zaćmienia Słońca
10 czerwca, około południa, byliśmy świadkami pierwszego od ponad sześciu lat widocznego w Polsce zaćmienia Słońca. Przed Urzędem Marszałkowskim stanęły teleskopy, za pośrednictwem których pod okiem koordynatorów Astrobazy w Unisławiu i uczniów z liceum można było obserwować to wyjątkowe zjawisko. Częściowe zaćmienie Słońca nazywane jest zaćmieniem pierścieniowym lub obrączkowym. Powstaje, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni światło słoneczne. Do obserwacji zjawiska został wykorzystany m.in. teleskop słoneczny zakupiony w ramach projektu „Niebo nad Astrobazami-rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów”.
Zaćmienie Słońca w Astrobazach
Dobrzyń nad Wisłą umożliwił obserwowanie zaćmienia szerszej publiczności za pomocą internetu. Filmik z tej obserwacji można tu zobaczyć: https://youtu.be/Fkr-w60Jvyg
Astrobaza w Inowrocławiu oprócz obserwacji teleskopowych przeprowadziła wykład na Auli, gdzie uczniowie mieli możliwość zapoznać się z symulacją i zrozumieć zjawisko . Inowrocław przygotował również konkursy o tematyce astronomicznej.
Pogoda dopisała, dzięki czemu mieszkańcy każdej części województwa mieli możliwość obserwacji zjawiska.
Następne częściowe zaćmienie przewidziane jest na październik 2022r.
Zdjęcia z tegorocznego zaćmienia można obejrzeć w poniższej galerii.
Technologie informacyjno-komunikacyjne w dydaktyce
W czerwcu odbyło się szkolenie „TiK w dydaktyce” dla nauczycieli uczestniczących w projekcie „Niebo nad Astrobazami - rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów”. Szkolenie przeprowadziła Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.
Podczas szkolenia nauczyciele zapoznali się z metodyką nauczania z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, wykorzystania pracy „w chmurze” w edukacji, wykorzystania platformy zdalnego nauczania w edukacji, obsługi platformy e-learningowej. Zapoznali się również z prawem autorskim w internecie oraz siłą mediów społecznych w edukacji. Uczyli się również projektować i przeprowadzać profesjonalną prezentację multimedialną wraz z kreatywnym wykorzystaniem mediów audiowizualnych. Program szkolenia również obejmował wykorzystanie gier i symulacji w pracy dydaktycznej.